HADİ BİRLİKTE DENEYELİM

Viskozite ve Reoloji

10 soru · Açıklamalı çözümler · Süre sınırı yok

SORU 1 / 10Sabit bir levhadan h= 1 mm uzakta, kare şeklinde ve kenar uzunluğu 200 mm olan hareketli bir levhayı V= 0,4 m/s hızla hareket ettirebilmek için F= 2 N'luk bir kuvvet gerektiğine göre levhalar arasına konan yağlama yağının mutlak (dinamik) viskozitesini hesaplayınız.
SORU 2 / 10Sabit bir levhadan h= 0,5 mm uzakta, kare şeklinde ve kenar uzunluğu 100 mm olan hareketli bir levhayı V= 1,0 m/s hızla hareket ettirebilmek için F= 1,5 N kuvvet uygulanmaktadır. Yağın dinamik viskozitesi nedir?
SORU 3 / 10Sabit bir levhadan h= 1 mm uzakta, kenar uzunluğu 200 mm olan hareketli bir levhayı V= 0,4 m/s hızla çekmek için F= 2 N gereklidir. Akışkanın özgül kütlesi 800 kg/m³ ise kinematik viskozitesi (ν) nedir?
SORU 4 / 10Sabit levhadan 1,5 mm uzaktaki 0,05 m² alanlı levhayı 0,6 m/s ile çekmek için 3 N kuvvet gerekmektedir. Özgül kütlesi 900 kg/m³ olan bu akışkanın kinematik viskozitesi nedir?
SORU 5 / 10Bir döner viskozimetrede, dış silindir yarıçapı R= 50 mm, iç silindir yarıçapı r= 48 mm, sıvıya girme derinliği h= 100 mm ve açısal hız ω= 10 rad/s'dir. İç silindire uygulanan moment M= 0,05 Nm olduğuna göre sıvının dinamik viskozitesini hesaplayınız. (π = 3 alınız)
SORU 6 / 10Döner viskozimetrede R= 40 mm, r= 38 mm, h= 80 mm, ω= 5 rad/s'dir. Moment M= 0,02 Nm ise dinamik viskozite nedir? (π = 3 alınız)
SORU 7 / 10Kılcal bir borudan akma yönteminde, boru yarıçapı R= 2 mm, boru uzunluğu L= 0,5 m'dir. Boruya giriş ve çıkış arasındaki basınç farkı 1000 Pa ve akan sıvının debisi (verdisi) Q= 10⁻⁶ m³/s olarak ölçüldüğüne göre sıvının dinamik viskozitesini hesaplayınız. (π=3 alınız)
SORU 8 / 10Kılcal bir boruda (akma yöntemi), yarıçap R= 1 mm, boru uzunluğu L= 0,4 m, basınç farkı 2000 Pa ve debi Q= 0,5.10⁻⁶ m³/s dir. Sıvının dinamik viskozitesi nedir? (π=3 alınız)
SORU 9 / 10Düşen küre viskozimetresinde, sıvı ortamı içerisinde limit hızıyla düşen kürenin yarıçapı R= 0,01 m'dir. Kürenin özgül kütlesi 7800 kg/m³ ve sıvının özgül kütlesi 900 kg/m³'tür. Küre bu sıvıda V= 0,5 m/s limit hızıyla düşüyorsa sıvının dinamik viskozitesini hesaplayınız. (g=9,81 m/s²)
SORU 10 / 10Düşen küre viskozimetresinde kürenin yarıçapı R= 0,005 m, özgül kütlesi 2500 kg/m³, sıvının özgül kütlesi ise 1000 kg/m³'tür. V= 0,2 m/s hızla düştüğüne göre dinamik viskozite kaçtır? (g=9,81 m/s²)

Testi üye olmadan çözebilirsin. Sonuçlarını saklamak için ücretsiz hesap oluştur.